RGC0805FTC90K9
Mfr.Part #
RGC0805FTC90K9
Description
RES 90.9K OHM 1% 1/8W 0805
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Working Voltage :
150V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Height :
609.6μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
90.9kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RGC0805FTC90K9
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC90K9
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 90.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C