RGC0805FTC82K5
Mfr.Part #
RGC0805FTC82K5
Description
RES 82.5K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Resistance :
82.5kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
609.6μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RGC0805FTC82K5
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC82K5
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 82.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C