RGC0805FTC806K
Mfr.Part #
RGC0805FTC806K
Description
RES 806K OHM 1% 1/8W 0805
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
609.6μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Resistance :
806kOhm
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RGC0805FTC806K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC806K
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 806kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C