RGC0805FTC69K8
Mfr.Part #
RGC0805FTC69K8
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 69.8K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
69.8kOhm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power Rating :
125mW
Height :
609.6μm
Working Voltage :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RGC0805FTC69K8
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC69K8
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 69.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C