RGC0805FTC634K
Mfr.Part #
RGC0805FTC634K
Description
RES 634K OHM 1% 1/8W 0805
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Tin
Series :
RGC
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
609.6μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
634kOhm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RGC0805FTC634K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC634K
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 634kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C