RGC0805FTC549K
Mfr.Part #
RGC0805FTC549K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 549K OHM 1% 1/8W 0805
Power Rating :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
549kOhm
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
609.6μm
Datasheets
RGC0805FTC549K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC549K
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 549kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C