RGC0805FTC10R0
Mfr.Part #
RGC0805FTC10R0
Description
RES 10 OHM 1% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RGC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
10Ohm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Datasheets
RGC0805FTC10R0
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC10R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGC Series, Thick Film, 10Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C