RGC0805DTC8K25
Mfr.Part #
RGC0805DTC8K25
Description
RES, 0805, 8.25 KOHM, 0.5%, 50 P
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Resistance :
8.25 kΩ
Supplier Device Package :
Technology :
RGC
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2 mm
Application :
Automotive Grade
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.5 mm
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
Failure Rate :
Power Rating :
125 mW
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
150 V
Features :
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Width :
1.2 mm
Datasheets
RGC0805DTC8K25
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC8K25
RGC Series, Thick Film, 8.25 kΩ, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C