RGC0805DTC806R
Mfr.Part #
RGC0805DTC806R
Description
RES, 0805, 806 OHM, 0.5%, 50 PPM
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Application :
Automotive Grade
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Height :
0.5 mm
Voltage Rating :
150 V
Length :
2 mm
Width :
1.2 mm
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
RGC
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
Resistance :
806 Ohms
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RGC0805DTC806R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC806R
RGC Series, Thick Film, 806 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C