RGC0805DTC562R
Mfr.Part #
RGC0805DTC562R
Description
RES, 0805, 562 OHM, 0.5%, 50 PPM
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Series :
RGC
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Technology :
Thick Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Length :
2 mm
Voltage Rating :
150 V
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Thick Film Resistors
Height :
0.5 mm
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Width :
1.2 mm
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Resistance :
562 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
2
Application :
Automotive Grade
Failure Rate :
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±0.5%
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
RGC0805DTC562R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC562R
RGC Series, Thick Film, 562 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C