RGC0805DTC487R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0805DTC487R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0805, 487 OHM, 0.5%, 50 PPM
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
Automotive Grade
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Failure Rate :
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Technology :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Number of Terminations :
2
Product Type :
Thick Film Resistors
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Length :
2 mm
Composition :
Thick Film
Series :
RGC
Resistance :
487 Ohms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
1.2 mm
Voltage Rating :
150 V
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
RGC0805DTC487R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC487R
RGC Series, Thick Film, 487 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C