RGC0805DTC3K90
Mfr.Part #
RGC0805DTC3K90
Description
RES, 0805, 3.9 KOHM, 0.5%, 50 PP
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Features :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
3.9 kOhms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings :
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RGC0805DTC3K90
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC3K90
RGC Series, Thick Film, 3.9 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C