RGC0805DTC3K74
Mfr.Part #
RGC0805DTC3K74
Description
RES, 0805, 3.74 KOHM, 0.5%, 50 P
Resistance :
3.74 kOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
0.5 mm
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
150 V
Technology :
Thick Film
Width :
1.2 mm
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Ratings :
Application :
Automotive Grade
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Supplier Device Package :
Length :
2 mm
Datasheets
RGC0805DTC3K74
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC3K74
RGC Series, Thick Film, 3.74 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C