RGC0805DTC36R5
Mfr.Part #
RGC0805DTC36R5
Description
RES, 0805, 36.5 OHM, 0.5%, 50 PP
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage Rating :
150 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Width :
1.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Application :
Automotive Grade
Failure Rate :
Length :
2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Features :
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Height :
0.5 mm
Resistance :
36.5 Ohms
Ratings :
Technology :
Thick Film
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
RGC0805DTC36R5
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC36R5
RGC Series, Thick Film, 36.5 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C