RGC0805DTC30K9
Mfr.Part #
RGC0805DTC30K9
Description
RES, 0805, 30.9 KOHM, 0.5%, 50 P
Resistance :
30.9 kOhms
Length :
2 mm
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Technology :
Thick Film
Application :
Automotive Grade
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Features :
Width :
1.2 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RGC
Product Type :
Thick Film Resistors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage Rating :
150 V
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.5 mm
Tolerance :
±0.5%
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Datasheets
RGC0805DTC30K9
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC30K9
RGC Series, Thick Film, 30.9 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C