RGC0805DTC28K7
Mfr.Part #
RGC0805DTC28K7
Description
RES 28.7K OHM 0.5% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Series :
RGC
Contact Plating :
Tin
Published :
Resistance :
28.7kOhm
Height :
609.6μm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RGC0805DTC28K7
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC28K7
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 28.7kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C