RGC0805DTC26K1
Mfr.Part #
RGC0805DTC26K1
Description
RES, 0805, 26.1 KOHM, 0.5%, 50 P
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Resistance :
26.1 kOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
2 mm
Width :
1.2 mm
Tolerance :
±0.5%
Application :
Automotive Grade
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Voltage Rating :
150 V
Failure Rate :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Height :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RGC0805DTC26K1
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC26K1
RGC Series, Thick Film, 26.1 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C