RGC0805DTC25K5
Mfr.Part #
RGC0805DTC25K5
Description
RES 25.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Height :
609.6μm
Resistance :
25.5kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Working Voltage :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
125mW
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RGC0805DTC25K5
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC25K5
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 25.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C