RGC0805DTC154R
Mfr.Part #
RGC0805DTC154R
Description
RES, 0805, 154 OHM, 0.5%, 50 PPM
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Features :
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
RGC
Supplier Device Package :
Application :
Automotive Grade
Length :
2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.5 mm
Subcategory :
Resistors
Width :
1.2 mm
Ratings :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance :
154 Ohms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
150 V
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Datasheets
RGC0805DTC154R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC154R
RGC Series, Thick Film, 154 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C