RGC0805DTC12K4
Mfr.Part #
RGC0805DTC12K4
Description
RES, 0805, 12.4 KOHM, 0.5%, 50 P
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Resistance :
12.4 kΩ
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
Automotive Grade
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
150 V
Product Status :
Active
Ratings :
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.5 mm
Features :
Composition :
Thick Film
Width :
1.2 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
RGC
Length :
2 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
125 mW
Technology :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Datasheets
RGC0805DTC12K4
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC12K4
RGC Series, Thick Film, 12.4 kΩ, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C