RGC0805DTC121K
Mfr.Part #
RGC0805DTC121K
Description
RES, 0805, 121 KOHM, 0.5%, 50 PP
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Power Rating :
125 mW
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Voltage Rating :
150 V
Width :
1.2 mm
Resistance :
121 kΩ
Ratings :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Failure Rate :
Product Type :
Thick Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RGC
Technology :
Thick Film
Application :
Automotive Grade
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Height :
0.5 mm
Length :
2 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RGC0805DTC121K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC121K
RGC Series, Thick Film, 121 kΩ, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C