RGC0805DTC118R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0805DTC118R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 118 OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Working Voltage :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
118Ohm
Power Rating :
125mW
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C