RGC0805DTC115K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0805DTC115K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0805, 115 KOHM, 0.5%, 50 PP
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2 mm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Supplier Device Package :
Resistance :
115 kOhms
Product Type :
Thick Film Resistors
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
1.2 mm
Voltage Rating :
150 V
Ratings :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Failure Rate :
Height :
0.5 mm
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RGC
Application :
Automotive Grade
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RGC0805DTC115K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC115K
RGC Series, Thick Film, 115 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C