RGC0603FTD4K32
Mfr.Part #
RGC0603FTD4K32
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 4.32K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RGC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
4.32kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RGC0603FTD4K32
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603FTD4K32
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 4.32kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C