RGC0603FTD14K3
Mfr.Part #
RGC0603FTD14K3
Description
RES 14.3K OHM 1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thick Film
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
14.3kOhm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RGC
Working Voltage :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RGC0603FTD14K3
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603FTD14K3
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 14.3kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C