RGC0603FTC1K82
Mfr.Part #
RGC0603FTC1K82
Description
RES 1.82K OHM 1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
100mW
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Resistance :
1.82kOhm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RGC0603FTC1K82
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603FTC1K82
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 1.82kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C