RGC0603FTC1K10
Mfr.Part #
RGC0603FTC1K10
Description
RES 1.1K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
558.8μm
Series :
RGC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Resistance :
1.1kOhm
Power Rating :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm