RGC0603FTC133K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0603FTC133K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 133K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
RGC
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
133kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RGC0603FTC133K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603FTC133K
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 133kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C