RGC0603DTD1K07
Mfr.Part #
RGC0603DTD1K07
Description
RES 1.07K OHM 0.5% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
0603 (1608 Metric)
Working Voltage :
75V
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.07kOhm
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RGC0603DTD1K07
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603DTD1K07
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 1.07kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C