RGC0603DTC464R
Mfr.Part #
RGC0603DTC464R
Description
RES, 0603, 464 OHM, 0.5%, 50 PPM
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
Automotive Grade
Height :
0.45 mm
Voltage Rating :
75 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
RGC
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Length :
1.6 mm
Technology :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Width :
0.8 mm
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
100 mW
Resistance :
464 Ω
Features :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Datasheets
RGC0603DTC464R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603DTC464R
RGC Series, Thick Film, 464 Ω, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C