RGC0603DTC1K20
Mfr.Part #
RGC0603DTC1K20
Description
RES, 0603, 1.2 KOHM, 0.5%, 50 PP
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Automotive AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Width :
0.8 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±0.5%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
RGC
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
75 V
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1.6 mm
2
Termination Style :
SMD/SMT
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Resistance :
1.2 kOhms
Height :
0.45 mm
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Automotive Grade
Datasheets
RGC0603DTC1K20
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603DTC1K20
RGC Series, Thick Film, 1.2 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C