RGC0603DTC178K
Mfr.Part #
RGC0603DTC178K
Description
RES, 0603, 178 KOHM, 0.5%, 50 PP
Chip Resistor - Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Application :
Automotive Grade
Features :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
178 kOhms
Tolerance :
±0.5%
Series :
RGC
Product Type :
Thick Film Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Length :
1.6 mm
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
Voltage Rating :
75 V
Width :
0.8 mm
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Datasheets
RGC0603DTC178K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603DTC178K
RGC Series, Thick Film, 178 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C