RGC0603DTC13K0
Mfr.Part #
RGC0603DTC13K0
Description
RES, 0603, 13 KOHM, 0.5%, 50 PPM
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6 mm
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
13 kΩ
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8 mm
Power Rating :
100 mW
Failure Rate :
Application :
Automotive Grade
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Voltage Rating :
75 V
Technology :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Automotive AEC-Q200
Height :
0.45 mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RGC0603DTC13K0
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603DTC13K0
RGC Series, Thick Film, 13 kΩ, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C