RGC0603DTC102K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0603DTC102K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 102K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
558.8μm
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
100mW
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
102kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Series :
RGC
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RGC0603DTC102K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603DTC102K
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 102kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C