RGC0603DTC100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0603DTC100K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
100kOhm
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Series :
RGC
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Working Voltage :
75V