RGC0402FTD78K7
Mfr.Part #
RGC0402FTD78K7
Description
RES 78.7K OHM 1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
78.7kOhm
Series :
RGC
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Thick Film
Working Voltage :
50V
Datasheets
RGC0402FTD78K7
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402FTD78K7
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 78.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C