RGC0402FTD49K9
Mfr.Part #
RGC0402FTD49K9
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
49.9kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
406.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Feature :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
RGC0402FTD49K9
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402FTD49K9
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 49.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C