RGC0402FTC120K
Mfr.Part #
RGC0402FTC120K
Description
RES 120K OHM 1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Tolerance :
±1%
Thick Film
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
120kOhm
Series :
RGC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V