RGC0402DTD24K0
Mfr.Part #
RGC0402DTD24K0
Description
RES 24K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Height :
406.4μm
Composition :
Thick Film
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
24kOhm
Datasheets
RGC0402DTD24K0
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTD24K0
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C