RGC0402DTC976R
Mfr.Part #
RGC0402DTC976R
Description
RES, 0402, 976 OHM, 0.5%, 50 PPM
Height :
0.3 mm
Resistance :
976 Ohms
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Voltage Rating :
50 V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Application :
Automotive Grade
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Series :
RGC
Width :
0.5 mm
Ratings :
AEC-Q200
Technology :
Thick Film
Length :
1 mm
Tolerance :
±0.5%
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Composition :
Thick Film
Features :
Automotive AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Datasheets
RGC0402DTC976R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC976R
RGC Series, Thick Film, 976 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C