RGC0402DTC825K
Mfr.Part #
RGC0402DTC825K
Description
RES, 0402, 825 KOHM, 0.5%, 50 PP
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.3 mm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Width :
0.5 mm
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
825 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Voltage Rating :
50 V
Datasheets
RGC0402DTC825K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC825K
RGC Series, Thick Film, 825 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C