RGC0402DTC6K49
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0402DTC6K49
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0402, 6.49 KOHM, 0.5%, 50 P
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
6.49 kOhms
Features :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Failure Rate :
Voltage Rating :
50 V
Composition :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Height :
0.3 mm
Subcategory :
Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
1 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Application :
Automotive Grade
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RGC
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RGC0402DTC6K49
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC6K49
RGC Series, Thick Film, 6.49 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C