RGC0402DTC45R3
Mfr.Part #
RGC0402DTC45R3
Description
RES, 0402, 45.3 OHM, 0.5%, 50 PP
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Width :
0.5 mm
Height :
0.3 mm
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
50 V
Tolerance :
±0.5%
Package :
Digi-Reel?
Length :
1 mm
Resistance :
45.3 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
RGC0402DTC45R3
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC45R3
RGC Series, Thick Film, 45.3 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C