RGC0402DTC23K7
Mfr.Part #
RGC0402DTC23K7
Description
RES, 0402, 23.7 KOHM, 0.5%, 50 P
Voltage Rating :
50 V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
0.3 mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Length :
1 mm
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Resistance :
23.7 kOhms
Width :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
RGC0402DTC23K7
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC23K7
RGC Series, Thick Film, 23.7 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C