RGC0402DTC1K82
Mfr.Part #
RGC0402DTC1K82
Description
RES, 0402, 1.82 KOHM, 0.5%, 50 P
Voltage Rating :
50 V
Length :
1 mm
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Height :
0.3 mm
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.5 mm
Resistance :
1.82 kOhms
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Datasheets
RGC0402DTC1K82
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC1K82
RGC Series, Thick Film, 1.82 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C