RGC0402DTC1K30
Mfr.Part #
RGC0402DTC1K30
Description
RES, 0402, 1.3 KOHM, 0.5%, 50 PP
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Height :
0.3 mm
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Width :
0.5 mm
Resistance :
1.3 kOhms
Voltage Rating :
50 V
Tolerance :
±0.5%
Length :
1 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Datasheets
RGC0402DTC1K30
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC1K30
RGC Series, Thick Film, 1.3 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C