RGC0402DTC158R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC0402DTC158R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0402, 158 OHM, 0.5%, 50 PPM
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Resistance :
158 Ohms
Length :
1 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Technology :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
50 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
Automotive Grade
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Series :
RGC
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminations :
2
Height :
0.3 mm
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Ratings :
AEC-Q200
Width :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Features :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Datasheets
RGC0402DTC158R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC158R
RGC Series, Thick Film, 158 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C