RGC0402DTC154K
Mfr.Part #
RGC0402DTC154K
Description
RES, 0402, 154 KOHM, 0.5%, 50 PP
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±0.5%
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
154 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
RGC0402DTC154K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0402DTC154K
RGC Series, Thick Film, 154 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C