RG2012V-9091-D-T5
Mfr.Part #
RG2012V-9091-D-T5
Description
RES SMD 9.09K OHM 0.5% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating :
125mW
Resistance :
9.09kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Height :
508μm
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
SMD/SMT
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RG2012V-9091-D-T5
Susumu RG2012V-9091-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 9.09kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C