RG2012V-9090-D-T5
Mfr.Part #
RG2012V-9090-D-T5
Description
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
Power Rating :
100mW
Resistance :
909Ohm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
150V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG2012V-9090-D-T5
Susumu RG2012V-9090-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 909Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C